Znáte historii snubních prstenů?
Ani Římané se tradici snubního prstenu nevyhnuli, šperk však často předával ženich nevěstině otci a sloužil jako symbolická platba za kupovanou manželku. Ve 2. století př. n. l. si římští manželé věnovali hodnotné obroučky z drahého kovu jako odznak důvěry: muž ženě věřil, že se dobře postará o jeho cenný majetek. Z těchto časů pochází i první vyrývání vzkazů na prstýnky. Prsteny mohly být nošeny na každém prstu, přesto Římané i Řekové upřednostňovali čtvrtý prst levé ruky, neboť i oni věřili v jeho přímé spojení se srdcem.
Dlouhá staletí vnímali křesťané předání snubního prstenu jako pohanskou tradici. Svůj názor změnili až v 2. polovině 9. století, kdy církev začala oslavovat oficiální sňatky. Dle zvyku měl ženich po slovech "Tímto prstenem si tě beru za ženu" navléci obroučku na prst a pokračovat větou "Toto zlato a stříbro ti dávám" a vložit nevěstě do dlaně mince. Ve středověku nebylo manželství nutně spojením dvou milujících se duší, ale smlouvou mezi rodinami a způsobem, jak zajistit ekonomickou soběstačnost mladého páru.
Je pravdou, že pojetí svateb se v historii průběžně měnilo, ale snubní prsteny zůstávají a žádná svatba se bez nich neobejde, i kdyby to měly být plastové prsteny z pouti, jaké použil Hugh Grant ve filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb, když ty pravé zapomněl doma. Tak si je ve váš velký den dobře ohlídejte.